KORONAWIRUS 2019-NCOV , WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW , AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ (ASF) , informacje RCB (nr 8) RCB - Informacja - Zagrożenia - Skutki - Ocena za okres 17.02.2020 - 23.02.2020 r. (nr 8)
SYTUACJA HYDROLOGICZNO-METEOROLOGICZNA
KORONAWIRUS 2019-NCOV , WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW , AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ (ASF) , informacje RCB (nr 8)
RCB - Informacja - Zagrożenia - Skutki - Ocena za okres 17.02.2020 - 23.02.2020 r. (nr 8)
Pod koniec analizowanego tygodnia, na terenie całego kraju wiał silny wiatr - początkowo głównie na północy i wschodzie, następnie w województwach południowych i wschodnich.
W sobotę (22 lutego), PSP odnotowała 312 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru – najwięcej w województwach: zachodniopomorskim (47), pomorskim (44) i warmińsko-mazurskim (36). Według stanu na godz. 5.30 w niedzielę (23 lutego), bez prądu na terenie kraju pozostawało 8 340 odbiorców – najwięcej w województwach: mazowieckim (3979), podlaskim (3086), zachodniopomorskim (515) pomorskim (389) lubelskim (205) i łódzkim (166). Uszkodzenia linii były sukcesywnie usuwane. W związku z ostrzeżeniami 2. stopnia dotyczącymi silnego wiatru, w niedzielę (23 lutego), RCB uruchomiło ALERT RCB.
Wysłano ostrzeżenia do użytkowników sieci komórkowych na terenie 10 województw: podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, opolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego i lubelskiego. W tym dniu, straż pożarna zanotowała 1782 interwencje na terenie całego kraju – najwięcej w województwach: dolnośląskim (475), śląskim (285), opolskim (197) i małopolskim (178). Uszkodzonych zostało 150 budynków mieszkalnych oraz 106 budynków gospodarczych. Lekko rannych zostało 5 osób. W poniedziałek (24 lutego), do godz. 05.00 PSP odnotowała 468 interwencji, związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru oraz z przyborem poziomu wód – najwięcej w województwach: śląskim (134), małopolskim (115), podkarpackim (55), lubelskim (38) oraz opolskim (36). Uszkodzonych zostało 55 budynków. Według stanu na godz. 6.00, bez prądu na terenie kraju pozostawało około 76 tys. odbiorców– najwięcej w województwach: małopolskim (18 tys.), podkarpackim (14 tys.), śląskim (10,5 tys.), lubelskim (8, 4 tys.), łódzkim i świętokrzyskim (po 8 tys.), dolnośląskim (4,5 tys.), wielkopolskim (2,8 tys.). Do godz. 5.00 PKP odnotowały 84 wydarzenia spowodowane warunkami atmosferycznymi, które spowodowały opóźnienie 111 pociągów pasażerskich i 8 pociągów towarowych. W analizowanym okresie 1 osoba zmarła w wyniku wychłodzenia, a 2 z powodu zatrucia czadem. Od 1 listopada Komenda Główna Policji odnotowała 28 zgonów w wyniku wychłodzenia, natomiast Państwowa Straż Pożarna od 1 października zarejestrowała 28 zgonów spowodowanych zatruciem tlenkiem węgla.
Komentarz: Na początku tygodnia prognozowany jest dość silny wiatr, słabnący w ciągu dnia do umiarkowanego, początkowo w porywach do 75 km/h na południowym wschodzie kraju. Porywy w Sudetach do 100 km/h, w Tatrach do 110 km/h, słabnące w ciągu dnia i powodujące zawieje i zamiecie śnieżne. We wtorek siła wiatru nieco osłabnie – w porywach będzie wiało do 60 km/h, a w szczytowych partiach Tatr i Sudetów porywy wiatru mogą dochodzić do 90 km/h. W nocy z wtorku na środę dość silny wiatr prognozowany jest nad morzem (w porywach do 80 km/h). W całym kraju nad ranem siła wiatru będzie słabła. W ciągu dnia, w Tatrach porywy wiatru mogą dochodzić do 55 km/h, w Bieszczadach do 60 km/h, a w Sudetach do 80 km/h.
OCENA I PROGNOZA SYTUACJI HYDRO-METEOROLOGICZNEJ NA 30 DNI
Prognoza meteorologiczna1 na okres 17.02-10.03 wskazuje na średnią temperaturę powietrza oraz miesięczną sumę opadów powyżej normy. Możliwe są krótkotrwałe zimowe epizody z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem – zwłaszcza w górach i w północno-wschodniej Polsce. Liczba dni z opadem pozostanie w zakresie normy. Prognozowane opady pomogą nieznacznie zmniejszyć zagrożenie niżówką hydrologiczną, jednak nie przyniosą zdecydowanej poprawy sytuacji hydrologicznej. W okresie prognostycznym stan warunków hydrologicznych ocenia się pod względem zagrożenia powodziowego jako: korzystny (niewielkie zagrożenie powodziowe), na rzekach w dorzeczu Wisły i Odry, z wyłączeniem ujściowych odcinków Wisły i Odry; 1 Opracowano na podstawie: Ocena aktualnej i prognozowanej sytuacji hydrologicznej na okres 30 dni wg stanu na dzień 17.02.2020 r. z godz. 06:00 UTC, Centralne Biuro Hydrologii Operacyjnej w Warszawie IMGW-PIB.
niekorzystny (większe zagrożenie powodziowe) na rzekach Przymorza, w ujściowych odcinkach Wisły i Odry oraz na akwenach Przymorskich (Zalew Szczeciński, Zalew Wiślany) i wzdłuż całego Wybrzeża.
Warunki hydrologiczne wskazują, że na przełomie lutego i marca zagrożenie powodziami opadowymi, roztopowymi czy zatorowymi będzie niewielkie. Trzeba podkreślić jednak, że jest to okres sztormowej pogody na Bałtyku. Obserwowane obecnie średnie i wysokie stany wody w ujściowych odcinkach Wisły i Odry, a także w pozostałych rzekach Przymorza i akwenach Przymorskich, spływ wód opadowych oraz wyższe od normy napełnienie Bałtyku, wpływają niekorzystnie na sytuację hydrologiczną tego regionu i tworzą zagrożenie wezbraniem sztormowym. Takie sytuacje możliwe są przy wystąpieniu silnego wiatru z północy i zachodu. Zagrożenie niżówką hydrologiczną będzie stopniowo wzrastać.
KORONAWIRUS COVID-19
Według stanu na godz. 8.00 w niedzielę (23 lutego), na świecie odnotowano 78833 przypadki koronawirusa COVID-19, w tym 2463 zgony. Najwięcej przypadków koronawirusa stwierdzono w Chinach (77035). W następnej kolejności pod względem liczby przypadków wystąpienia wirusa są: w Azji – Korea Południowa (602), Japonia (132), Singapur (89), Tajlandia (35), Tajwan (26), Malezja (22), Iran (28), Wietnam (16), Zjednoczone Emiraty Arabskie (13), Indie (3), Filipiny (3), Kambodża (1), Nepal (1), Sri Lanka (1), Izrael (1) i Liban (1); w Ameryce – USA (35), Kanada (9); w Europie – Włochy (79), Niemcy (16), Francja (12), Wielka Brytania(9), Hiszpania (2), Rosja (2), Belgia (1), Finlandia (1), Szwecja (1); Australia (22). Na statku wycieczkowym cumującym w porcie w Jokohamie w Japonii stwierdzono 634 przypadki wystąpienia koronawirusa. Spośród 2463 przypadków śmiertelnych, 2445 odnotowano w Chinach, 5 w Iranie, 5 w Korei Południowej, 2 we Włoszech, 1 na Tajwanie, 1 na Filipinach, 1 w Japonii, 1 we Francji oraz 2 na statku wycieczkowym z Japonii. W związku z ogniskami COVID-19 w północnych Włoszech, rząd włoski wydał dekret, na mocy którego zakazano wstępu oraz opuszczania 11 gmin w Lombardii oraz w Wenecji Euganejskiej. W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych oraz szkoły.Ocena zagrożenia: Ze względu na szerzenie się wirusa, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca obywatelom RP podróżowania do Chin, a także do Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. MSZ apeluje o śledzenie bieżących doniesień nt. wirusa 2019-nCoV przed podjęciem decyzji o wyjeździe do Włoch. Komunikaty są na bieżąco zamieszczane na stronie placówek we Włoszech www.gov.pl/wlochy oraz na stronie włoskiego Ministerstwa Zdrowia. MSZ podkreśla, że należy liczyć się z możliwymi utrudnieniami, wynikającymi z podejmowanych ad hoc przez władze włoskie działaniami prewencyjnymi,(w tym z kontrolami na lotniskach).
ZACHOROWANIA I PODEJRZENIA ZACHOROWAŃ NA GRYPĘ W POLSCE W okresie od 8 do 15 lutego, zarejestrowano w Polsce ogółem 200.194 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 65,2 na 100 tys. ludności. 4 osoby zmarły w wyniku zachorowania na grypę.
INFORMACJA TYGODNIOWA 17-23.02.2020
WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW
21 lutego, Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-PIB w Puławach, wyznaczono dziewiętnaste w 2020 roku ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu. Gospodarstwo, w którym utrzymywano 6 960 kaczek, zlokalizowane jest w gminie Kędzierzyn-Koźle, w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, w województwie opolskim. Wdrożono procedury związane z likwidacją choroby. W sobotę (22 lutego), Powiatowi Lekarze Weterynarii potwierdzili kolejne zakażenia drobiu wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8: w województwie łódzkim w powiatach – sieradzkim (gm. Błaszki), łowickim (gm. Domaniewice) i łódzkim wschodnim (gm. Koluszki, m. Regny). w województwie śląskim w powiecie gliwickim (gm. Wielowieś).
AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ (ASF)
Siły Zbrojne RP prowadziły działania związane z przeszukiwaniem lasów w celu ujawnienia padłych dzików (w związku z występowaniem ASF) na terenie:województwa lubuskiego: powiat świebodziński – padłych dzików nie znaleziono; powiat zielonogórski – znaleziono 15 padłych dzików; powiat wschowski – znaleziono 1 padłego dzika; powiat nowosolski – znaleziono 7 padłych dzików; powiat żagański – padłych dzików nie znaleziono. województwa lubelskiego: powiat zamojski – znaleziono 11 padłych dzików. województwa podkarpackiego powiat stalowowolski i tarnobrzeski – znaleziono 15 padłych dzików. woj. wielkopolskiego: powiat leszczyński – znaleziono 2 padłe dziki.
Wojewodowie podkarpacki i świętokrzyski zwrócili się z wnioskami (odpowiednio 17 i 19 lutego) do Ministra
Obrony Narodowej w sprawie wydzielenia sił i środków SZ RP do wsparcia administracji publicznej w związku przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się ASF.