Najciekawsze i najważniejsze informacje dotyczące pszczelarstwa
Jest kilka istotnych kwestii, dotyczących pszczelarstwa, o których warto wspomnieć. Dlatego tutaj zgromadziliśmy szereg odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania odnośnie hodowania pszczół.
Produkcja miodu
Aby wyprodukować pół kilograma miodu, pszczoły muszą odwiedzić dwa miliony kwiatów. Jeden owad musi w tym celu zebrać pyłek z półtorej tysiąca kwiatów, a droga, jaką w tym celu przebywa t około sześćdziesięciu tysięcy kilometrów. Ładunek przenoszonego przez pszczołę pyłku to średnio dziesięć miligramów. W swoim życiu, trwającym około 42-45 dni owad produkuje około jednej dwunastej łyżeczki miodu.
Pszczoły są w stanie zbierać diagnozować kwiaty pod kątem posiadania pyłku dzięki stu siedemdziesięciu receptorom węchu.
W jednym ulu znajduje się pomiędzy 50 tys. a 100 tysiącami pszczół. Wewnątrz wszystkie owady znajdują się nocą, bądź podczas złej pogody. Warto zaznaczyć, że pszczoły nie śpią, pracują cały dzień, nocą budując nowe plastry i naprawiając istniejące. Ucinają sobie jednak małe drzemki.
Jakie zadania pełnią pszczoły?
Głównym zadaniem pszczół jest produkcja miodu, pyłku kwiatowego, wosku pszczelego, mleczka pszczelego, a także jadu i kitu pszczelego. Produkty pszczelej pracy wykorzystywane są w produkcji żywności i leków.
Zapylanie przez pszczoły jest pierwszym procesem, umożliwiającym wielu roślinom rozmnażanie. Wiatr uważany za podstawowy sposób zapylania roślin nierzadko nie jest wystarczający. Nie może on zapewnić homogenicznego zapylenia i nie jest w stanie przenosić zbyt ciężkiego pyłku.
Sześćdziesiąt trzy rodzaje roślin wykorzystywanych do produkcji żywności wymaga zapylenia przez pszczoły, a dla 39 z nich zapylanie przez owady jest szczególnie konieczne.
Innym istotnym zadaniem pszczół, w tym miodnych, jest zapylanie dziko rosnących roślin, co ma pozwolić na utrzymanie ich ciągłości i zapewnienie rozprzestrzeniania się, a co za tym idzie kontynuację gatunków poszczególnych roślin. Praca pszczół pozwala na dostarczanie pożywienia oraz schronienia wielu innym zwierzętom.