ZACHOROWANIA I PODEJRZENIA ZACHOROWAŃ NA GRYPĘ W POLSCE
W okresie od 1 do 16 stycznia 2020 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 122 430 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 39,9 na 100 tys. ludności. Odnotowano 3 zgony z powodu grypy. W porównaniu do poprzedniego okresu sprawozdawczego, na terenie kraju odnotowano wzrost zachorowań, z wyjątkiem województw zachodniopomorskiego i mazowieckiego.
WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW
Na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – PIB w Puławach (krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków) wyznaczono 8. ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu w gospodarstwie, w którym utrzymywano gęsi reprodukcyjne, położonym w miejscowości Zalesie, w gminie Dąbie, w powiecie kolskim, w województwie wielkopolskim. Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. Według informacji Głównego Lekarza Weterynarii, w związku z potwierdzeniem wystąpienia ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 na terytorium kraju:
16 stycznia br. władze Hongkongu wprowadziły tymczasowy zakaz importu z powiatów myśliborskiego (w woj. zachodniopomorskie) i kolskiego (woj. wielkopolskie) mięsa drobiowego (tusz, elementów, podrobów) oraz produktów drobiowych (w tym jaj) przeznaczonych do spożycia przez ludzi.
9 stycznia br. Komisja Europejska poinformowała o wprowadzeniu przez służbę weterynaryjną Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) tymczasowego zakazu importu z Polski domowych i dzikich żywych ptaków oraz nieprzetworzonych termicznie produktów ubocznych pochodzących z ww. ptaków, jednodniowych piskląt i jaj wylęgowych.
7 stycznia br. polska placówka dyplomatyczna w Japonii poinformowała o wprowadzeniu przez służbę japońską zakazu importu polskiego drobiu z całego terytorium Polski.
5 stycznia br. służba weterynaryjna Republiki Kazachstanu wprowadziła czasowe ograniczenia wwozu z woj. lubelskiego na terytorium Republiki Kazachstanu: o żywego drobiu; o jaj wylęgowych; o puchu i piór; o mięsa drobiowego i wszystkich produktów z mięsa drobiowego, które nie zostały poddane obróbce termicznej (min. 70 °C); o pasz i dodatków paszowych dla drobiu (z wyjątkiem dodatków paszowych, otrzymywanych w procesie syntezy chemicznej i mikrobiologicznej); o trofeów myśliwskich, które nie zostały poddane obróbce taksydermicznej (dzikie ptactwo); o używanego sprzętu przeznaczonego do hodowli, uboju i rozbioru drobiu.
3 stycznia br. Tajwan wprowadził zakaz importu drobiu oraz produktów drobiowych pochodnych (w tym jaj) z Polski. Zakaz ten nie dotyczy puchu i pierza. AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ (ASF)
Siły Zbrojne RP prowadziły działania związane z przeszukiwaniem lasów w celu ujawnienia padłych dzików (ASF) na terenie: woj. lubuskiego:
powiatu nowosolskiego – znaleziono 3 padłe dziki,
powiatu żarskiego– znaleziono 2 padłe dziki,
powiatu zielonogórskiego – znaleziono 27 padłych dzików; woj. wielkopolskiego:
powiat wolsztyński – padłych dzików nie znaleziono; woj. lubelskiego:
powiatu biłgorajskiego – znaleziono 10 padłych dzików.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ul. Rakowiecka 2a, 00-993 Warszawa | tel. +48 22 361 68 58 poczta@rcb.gov.pl | www . r c b . g o v . p l